Šumarstvo kao struka je predodređeno da se bavi prikupljanjem, obradom i analizom podataka kao i kreiranjem planova koji su prostorno određeni.
Najniži stepen upotrebe GIS-a u šumarstvu je kreiranje šumarskih tematskih karata. Iskustva u primeni ove tehnologije kod nas govore da je i u uslovima srpskih šuma, metodologije i zakonodavstva moguće veoma lako i brzo kreirati digitalne karte kao što su sastojinska, namene površina, pregledna, osnovna, gazdinskih klasa, vrsta radova ili karta inventure a takodje moguće je i veoma efikasno izaći u susret stalnim novim zahtevima ministarstava.
Jednom formirana digitalna karta je "živa" u smislu da je veoma lako unositi promene sa terena, štampati delove ili celu kartu, menjati razmere, unositi različite podloge kao što su katastar ili avio snimak (ortofoto) a uz upotrebu GPS-a moguće je precizno na terenu pronalaziti objekte (primerne površine) ili ih precizno unositi sa terena na kartu.
Prednosti grafičkog (geografskog) dela GIS sistema su:
Fornet je u skoro svim dosadašnjim projektima primenjivao GIS tehnologije, pogotovo u poslovima inventure šuma, ali isto tako i na projektima koji su podrazumevali samo izradu geografskog informacionog sistema, tačnije digitalne baze podataka za pojedine gazdinske jedinice.
Fornet je konsalting kompanija osnovana 2005. godine, registrovana u Agenciji za privredne registre pod PIB-om 104145115 i Matičnim brojem 20098457. Čini je mreža eksperata koji imaju značajno iskustvo u radu u oblasti šumarstva, ruralnog razvoja i održivog gazdovanja prirodnim resursima. Fornet pruža usluge i podršku lokalnim, državnim i međunarodnim organizacijama i institucijama koje aktivno učestvuju u oblasti šumarstva i upravljanja prirodnim resursima. Iskustvom u radu i shvatanjem značaja izgradnje saradnje sa vladama i institucijama, uvek se zalažemo za promociju međuregionalne saradnje i prekogranične inicijative.